Jesteś ciągle zmęczony, boli Cię ciało? Zmęczenie i ból uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.
Choroba wciąż niezrozumiała i źle leczona, jak ją rozpoznać?
Mimo że fibromialgia dotyka od 2 do 5% populacji, głównie kobiet, jest ona nadal słabo poznana. Jest to szczególny stan uogólnionej nadwrażliwości, który skutkuje rozproszonym i wędrującym bólem mięśniowo-szkieletowym, zmęczeniem i nietolerancją wysiłku. Osoby te mają inną percepcję bólu z niższym niż przeciętny progiem percepcji.
Pochodzenie fibromialgii jest nadal nieznane, ale uważa się, że często pojawia się po urazie (wypadek, choroba, szok emocjonalny) lub przepracowaniu.
Jak wyjaśnić problemy poznawcze związane z fibromialgią?
Istnieje kilka wyjaśnień problemów poznawczych występujących u osób cierpiących na fibromialgię. Zmęczenie fizyczne prowadzi do zmęczenia intelektualnego. Sam ból, gdy jest stały i inwazyjny, jest również inwazyjny na poziomie mózgowym. Wreszcie, nawet jeśli fibromialgia nie jest depresją, to czasami, a nawet często, występuje depresja reaktywna, a tej depresji reaktywnej towarzyszą problemy z pamięcią i poznawcze.
Jako czynnik wyzwalający przywoływane jest pochodzenie wirusowe (opryszczka, mononukleoza lub półpasiec), a także zaburzenia biochemiczne i fizjologiczne. Ludzie z fibromialgią cierpią z powodu :
- bólu w całym ciele, rozproszony i zmienny, odczuwany jako skurcze lub napięcia, lub jako uczucie pieczenia z mrowieniem w kończynach. Bóle mięśni i ścięgien nasilają się pod wpływem wysiłku, zimna, nacisku i stresu.
- chronicznego zmęczenia przez co najmniej sześć miesięcy, od znużenia, wyczerpania, aż do całkowitej utraty sił, co zmusza do znacznego ograniczenia aktywności.
- zaburzenia snu: sen jest lekki i fragmentaryczny i nie wydaje się być regenerujący.
- mogą pojawić się inne objawy towarzyszące. Różnią się one w zależności od osoby: bóle głowy, problemy trawienne (jelito drażliwe, kolopatia, biegunka, zaparcia, itp.), problemy menstruacyjne, drażliwy pęcherz, problemy z pamięcią i koncentracją, depresja i lęk (jedna trzecia osób cierpiących na fibromialgię), wrażliwość na hałas, niespokojne nogi, szum w uszach, itp.
Do jakiego specjalisty się zwrócić?
Kiedy pojawia się ból i zmęczenie, osoby cierpiące na fibromialgię mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby, która zajęłaby się ich bólem. Wskazany jest kontakt z reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych.
Trudna diagnoza
Ból stawów i poranna sztywność mogą początkowo wskazywać na rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Problem? Nie ma biologicznych ani radiologicznych dowodów, aby potwierdzić obecność fibromialgii. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, który potwierdza występowanie zmęczenia i rozproszonego bólu od co najmniej sześciu miesięcy.
18 precyzyjnych punktów bólowych, aby potwierdzić diagnozę
Lekarz potwierdza diagnozę, uciskając palcami osiemnaście bolesnych punktów o ściśle określonej lokalizacji, zwanych również punktami spustowymi lub punktami wrażliwymi.
Punkty te są symetryczne i znajdują się w przedniej części ciała (szyja, drugie żebro, łokieć, biodro, kolano) oraz w tylnej części (potylica u podstawy czaszki, bark, łopatka, miednica). Jedenaście z nich musi być bolesnych, aby postawić diagnozę.
Jak poradzić sobie z chorobą?
- Cel pierwszy: opieka medyczna
Opiera się na stosowaniu leków przeciwbólowych na ereceptę. Niskie dawki środków zwiotczających oraz niektóre leki z rodziny przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych mogą być łączone w celu zmniejszenia nadwrażliwości.
- Cel drugi: podejścia nielekowe
W zależności od potrzeb można zastosować różne terapie: fizjoterapię, masaż uspokajający, balneoterapię, sofrologię i hipnozę.
- Cel trzeci: Pozostać aktywnym
Istotne jest, aby nie zaprzestać wysiłku fizycznego, w przeciwnym razie utracisz adaptację mięśniową i zwiększysz swoje zmęczenie i niepokój. Wdrożenie programu łączącego zindywidualizowane ćwiczenia, w szczególności pływanie, ćwiczenia oporowe układu krążenia, takie jak jazda na rowerze, oraz ćwiczenia rozciągające.